PKD – co powinnaś wiedzieć

Każdy przyszły przedsiębiorca w momencie formalnego zakładania firmy (obojętnie czy poprzez wpis do CEIDG przy jednoosobowej działalność lub spółce cywilnej, czy do KRS przy pozostałych spółkach), jest zobowiązany do wskazania rodzaju działalności, który zamierza prowadzić.

Niestety nie zawsze jest to proste, ponieważ nie chodzi tu o opisanie słowami tego, co będzie się robiło, a o wybranie odpowiedniego kodu PKD, pod którym dana działalność jest sklasyfikowana.

Co to jest PKD?

PKD to nic innego jak określone i zebrane przez naszego ustawodawcę w jednym akcie prawnym wszelkie rodzaje działalności, które mogą być wykonywane w Polsce. Polska Klasyfikacja Działalności (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24.12.2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)) podzielona jest na sekcje od A do U, każda sekcja zaś na działy (łącznie jest ich 99), a każdy dział na grupę/klasę/podklasę, w której znajdziesz nazwę grupowania i dodatkowy opis. Na PKD powołuje się wiele aktów prawnych czy rejestrów i systemów informacyjnych administracji publicznej.

Musisz również wiedzieć, że możesz prowadzić tylko taki rodzaj działalności, jaki zostanie przez Ciebie zgłoszony odpowiednim kodem PKD. Jednak zawsze możesz zaktualizować swoje zgłoszenie rejestracyjne i dodać lub zmienić kody PKD, a właściwie to nawet masz taki ustawowy obowiązek, bowiem w przypadku zmiany przedmiotu działalności lub rozszerzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu – w terminie 7 dni od dnia zmiany danych wpisanych np. w CEIDG.

PAMIĘTAJ, że zarówno sam wpis do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) jak i dodanie nowych kodów czy jakakolwiek zmiana, zawsze są DARMOWE. Z kolei wpisy do KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) są płatne.

Zatem przy dokonywaniu wpisu np. do CEIDG,  wybierasz nie tylko główne PKD czyli Twój przeważający rodzaj działalności, ale również i inne kody, ponieważ każda Twoja biznesowa aktywność musi znaleźć odzwierciedlenie w odpowiednim PKD. Ilość wpisywanych kodów do CEIDG jest póki co nieograniczona, do KRS z kolei można wpisać tylko 10.

Zakładając działalność gospodarczą trzeba wobec tego dobrze zastanowić się nad tym, co będziemy robić, a nawet wybiec myślami nieco w przyszłość (np. wiesz, że za rok poza sprzedażą internetową będziesz również prowadziła sprzedaż stacjonarną).

Szukając kodów zawsze zagłębiaj się w odpowiednią grupę, tak by Twój kod składał się z 4 cyfr i litery (i czytaj dokładnie opis danego grupowania). Tak wyglądają przykładowe kody PKD:

90.01.Z – Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych

32.12.Z – Produkcja wyrobów jubilerskich i podobnych

32.99.Z – Produkcja pozostałych wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowana (w opisie znajdziesz, że pod tym PKD mieści się np. produkcja grzebieni, spinek do włosów, trumien i urn, długopisów, ubrań ognioodpornych i ochronnych itd.).

Prześledźmy to na przykładzie:

Karolina zawsze lubiła dzierganie na drutach i szydełkowanie, ale robiła to wyłącznie dla siebie. Najbardziej lubi robić pledy, koce i poszewki na poduszki, absolutnie zaś nie cierpi dziergać swetrów, szalików czy rękawiczek. Od pewnego czasu zaczęła pokazywać swoje pledy i koce na Instagramie. Okazało się, że w niedługim czasie zyskała kilkuset followersów, w dodatku większość z nich pragnie nabyć prezentowane przez nią wyroby. W związku z tym Karolina postanowiła założyć działalność gospodarczą i sprzedawać swoje produkty za pośrednictwem internetu oraz na cyklicznie odbywających się targach rękodzieła. Wiele osób prosiło ją także, by nauczyła ich podstaw dziergania na drutach, dlatego zamierza prowadzić szkolenia i warsztaty w tym zakresie.

Jakie kody PKD powinna wybrać Karolina przy dokonywaniu wpisu do CEIDG?

Główny kod PKD dotyczyć musi oczywiście dziergania na drutach pledów, koców i poszewek na poduszki. No i właśnie tu pojawia się problem, bowiem Rozporządzenie absolutnie nie zawiera w taki sposób sformułowanego kodu…W tym wypadku odpowiedni kod znajdziemy w sekcji C (PRZETWÓRSTWO PRZEMYSŁOWE), dziale 13 (PRODUKCJA WYROBÓW TEKSTYLNYCH), grupa/klasa/podklasa – 13.92.Z.

Zatem główne PKD to 13.92.Z – Produkcja gotowych wyrobów tekstylnych (w opisie czytamy, iż podklasa ta obejmuje m.in. produkcję gotowych wyrobów tekstylnych (włączając dziane), takich jak: koce, włączając pledy podróżne, bielizna pościelowa, stołowa, toaletowa, kuchenna, kołdry, narzuty pikowane, jaśki, pufy, poduszki, śpiwory itp., produkcję gotowych wyrobów wyposażeniowych, takich jak: zasłony, baldachimy, rolety, narzuty inne niż pikowane, kapy, pokrowce na meble lub maszyny i urządzenia itp. (…) produkcję ręcznie tkanych kilimów, gobelinów itp.).

Ale to nie koniec naszych poszukiwań, ponieważ powinniśmy odnaleźć jeszcze odpowiednie kody na: sprzedaż internetową, sprzedaż na targach oraz prowadzenie szkoleń i warsztatów. Czyli:

47.91.Z – Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet

47.82.Z – Sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia prowadzona na straganach i targowiskach

85.59.Z – Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (w opisie znajdziemy m.in. pozostałe pozaszkolne formy edukacji związane głównie z rozwijaniem własnych zainteresowań oraz doskonaleniem zawodowym)

Gdyby do tego wszystkiego Karolina chciała jeszcze prowadzić firmowego bloga i zamierzała czerpać z tego zyski np. z reklam, to również musiałaby wpisać odpowiedni kod – w tym wypadku 63.12.Z.

Na sam koniec jeszcze jedna ważna sprawa czyli słowo o DORADZTWIE

Osoby, które zamierzają zajmować się doradztwem np. podatkowym czy biznesowym, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (VAT), muszą przed wykonaniem pierwszej tego typu czynności zarejestrować się do tego podatku. To, o czym powinnaś pamiętać to fakt, iż w kwestii podlegania pod VAT usług doradczych nie ma znaczenia Twoje PKD. Możesz mieć w swoim PKD wpisane usługi doradcze np. 69.20.Z – Działalność rachunkowo – księgowa; doradztwo podatkowe ale de facto ich nie wykonywać (np. świadczyć wyłączenie usługi rachunkowe). W takim wypadku nie musisz rejestrować się do VAT (pomimo, że masz doradztwo wpisane w PKD). I odwrotnie – możesz nie mieć w swoim PKD słowa „doradztwo”, a realnie je wykonywać – wtedy przed dniem wykonania takiej usługi musisz zarejestrować się jako czynny podatnik VAT.

Zatem nie ma znaczenia w takiej sytuacji PKD tylko to, co faktycznie robisz (ponieważ ustawa o VAT nie powołuje się w kwestii doradztwa na klasyfikację PKD).

 Przydatny link: PKD

19 Replies to “PKD – co powinnaś wiedzieć”

 1. Kamila Posobkiewicz says: Odpowiedz

  Bardzo przydatna wiedza wypływa z tego wpisu. Myślę o otwarciu gabinetu logopedycznego, będę musiała się zaznajomić z tematem.

  1. Dziękuję i zapraszam ponownie i na bloga i również do siebie po wsparcie w zakładaniu firmy 🙂

 2. Bardzo przydatny post – sama stoję na rozdroży, otwierać coś swojego czy nie otwierać – trochę rozjaśniło mi się w głowie 😉 pozdrawiam

  1. Super, że mogłam choć trochę pomóc i zapraszam ponownie 🙂

 3. Świetny przykład. Takie porady i wyjaśnienia lubię najbardziej – na przykładzie. 🙂

  1. Ja również lubię przykłady – łatwiej sobie wtedy wszystko wyobrazić i poukładać w głowie 🙂

   1. Wg mnie przykład wprowadza w błąd. Na stronie urzędu statystycznego
    https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkd_07/pkd_07.htm
    są WYJAŚNIENIA PKD 2007:
    https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkd_07/pdf/3_PKD-2007-wyjasnienia.pdf
    gdzie jest napisane pod działem 47, że dział ten nie obejmuje produkcji wyrobów i ich sprzedaży, sklasyfikowanych w odpowiednich podklasach działów 10-32 (w tym przypadku 13). Czyli ja rozumiem, że chcąc sprzedawać wyroby tekstlne zakwalifikowane do działu 13 – 13.92.Z, już nie należy wpisywać kodów z działu 47 – 47.82.Z i 47.91.Z

    1. Główne PKD w przykładzie jest ok 🙂 A 47 nie obejmuje produkcji, ale nie ma przeszkód by go dodać, szczególnie że w przykładzie jest mowa o sprzedaży na targowiskach itp (co może też obejmować stoiska na targach). Wpisanie większej ilości PKD niczemu nie przeszkadza. W razie jakiejkolwiek kontroli i tak badane jest, co faktycznie się robi i potem ew. sprawdzane, czy są na to wpisane kody PKD.

 4. Pani Kasiu, a jak uniknac bycia Vatowcem jesli chce prowadzic webinary i szkolenia online? Raczkuje w sprawach zwiazanych z zalozeniem dzialanosci, bede wdzieczna za rade 🙂

  1. A dlaczego od razu miałabyś być VATowcem? 🙂 Ustawa nie wymienia usług szkoleniowych jako obligujących do wejścia od razu w VAT, zatem dopiero po przekroczeniu limitu obrotów 200 tys. zł (w pierwszym roku w proporcji do okresu prowadzonej działalności) wejdzie się w VAT.

 5. Pod jakie pkd to podciągnąć albo ustawę? Ani to oświata, ani kursy zawodowe. Księgowa mówi że to pod doradztwo liczę i wtedy muszę być na VAT. Będę wdzięczna za pomoc w zrozumieniu procedury. Gdzie szukac porady??

  1. Przecież szkolenia to nie doradztwo! Szkolenia takie zwykłe dot rozwoju osobistego, hobby itp to 85.59.B – pozostałe pozaszkolne formy edukacji 🙂

 6. Dziekuje za rade. A jesli pisze i sprzedaje e-booka to VAT konieczny, czy tez mnie w blad wprowadzaja?:)

  1. A czy ten ktoś podał Ci przepis lub przepisy, na podstawie których twierdzi, że jak zaczniesz szkolić, czy sprzedawać e-booki to od razu musisz być w VAT? Art. 113 ust. 13 + załącznik 12 ustawy o VAT podaje dokładnie, dostawa jakich towarów oraz świadczenie jakich usług nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 (czyli do przekroczenia kwoty 200 000 zł). Ja w tych przepisach nie znajduję ani szkoleń ani e-booków 🙂

   1. W zeszłym roku ten limit wynosił 150 000zł. Ciekawe jak długo też wyższy zostanie utrzymany.

 7. Dzień dobry, chciałam otworzyć działalność szyję bukiety z materiału (tulipany), chciałam to przyporządkować jako działalność
  rękodzielniczą czyli: 32.99.Z
  sprzedaż internetowa: 47.91.Z
  a co w przypadku gdybym chciała swoje bukiety wozić po targowiskach związanych z rękodziełem, np. są dni danego miasta i ja się wystawiam z rękodziełem i je sprzedaje. Jest to handel obwoźny pod co to przyporządkować ? 🙁 Dziękuje za pomoc

  1. Sprzedaż detaliczna na targowiskach (pozostałych wyrobów) to PKD 47.89.Z (pozostałe PKD są OK 🙂 )

 8. Dzień dobry,
  mam w planie sprzedawać pierniki ozdobne i nie mam bladego pojęcia jakie PKD wybrać, myślałam o 32,99.Z ale mam wątpliwości. Nie bardzo chcę żeby to było jako produkt spożywczy, bardziej ozdoba.
  Dziękuję za pomoc.

  1. Dzień dobry 🙂 Moje klientki, które sprzedają pierniki ozdobne, mają to pkd jako główne 32.99.Z. Dodatkowo np. 47.91.Z – jeśli sprzedają przez internet.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.