Najlepszy darmowy program do wystawiania faktur

laptop

Kasiu, możesz mi polecić jakiś darmowy program do wystawiania faktur?

To pytanie słyszałam już setki razy i pewnie usłyszę jeszcze nie raz. Wobec tego postanowiłam przetestować 3 najbardziej popularne, darmowe programy online, tak żebym kolejnym razem była pewna swojej odpowiedzi na 100%. I oczywiście dla Was, żebyście wiedziały, co możecie wybrać.

Do testów wybrałam:

ponieważ te programy mają darmowe opcje do wystawiania faktur.

Moim celem było sprawdzenie:

  • na ile program jest przyjazny i intuicyjny
  • czy są wszystkie najczęściej wykorzystywane w działalności gospodarczej rodzaje dokumentów sprzedażowych oraz
  • jakie są inne przydatne opcje w darmowym profilu

Po części znam te programy od środka, gdyż mam do nich dostęp jako księgowa i pobieram z nich niezbędne do księgowania dokumenty od moich klientek. Wobec tego, żeby test był wiarygodny, zaprosiłam do współpracy mojego męża, który nigdy wcześniej nie miał z tymi programami styczności i nie wystawiał faktur.

Jaki wobec tego jest najlepszy darmowy program online do wystawiania faktur?

Fakturownia

Na pierwszy ogień poszła Fakturownia.

Opcja darmowa programu ma wszystkie niezbędne dokumenty sprzedaży, jednak przysługujący limit miesięczny faktur do wystawienia to tylko 3 dokumenty.

Według mnie program jest dosyć intuicyjny. To, co sprawia moim klientkom niekiedy trudność, to wystawienie faktury bez VAT, czyli jako nievatowiec. Usunięcie bądź dodanie kolumny VAT jest możliwe już na etapie wystawiania samej faktury, jednak przy pierwszej wystawianej w życiu fakturze, można to przeoczyć. Opcję tę można również zmienić w ustawieniach konta – „Faktury z VAT czy bez VAT (dawne rachunki)”.

Zadaniem mojego męża było wystawienie faktury bez VAT. Poszło mu to sprawnie, jedynie chwilę musiał się zastanowić właśnie nad tym, jak usunąć z szablonu faktury kolumnę z podatkiem VAT.

Zdaniem męża Fakturownia to program prosty i przyjazny w obsłudze.

To, co mi się podoba, to że mamy do wyboru kilka szablonów faktur i w szybki sposób możemy dodać do niego swoje logo. Nie trzeba wchodzić nigdzie głęboko w ustawienia konta, tylko można to zrobić na etapie wystawiania faktury.

Faktura XL

Kolejnym programem była Faktura XL.

Program jest równie intuicyjny i przyjazny jak Fakturownia. Wygrywa jednak z tym pierwszym ilością darmowych faktur, które możemy wystawić w miesiącu – bo jest ich aż 10. Kolejny plus to możliwość wystawienia faktury bez VAT bez konieczności włączania lub wyłączania takiej opcji. Mamy od razu na pulpicie osobno wzór faktura z VAT lub faktura bez VAT (rachunek).

Z mojej perspektywy z kolei na minus była zmiana szablonu faktury oraz dodanie swojego logo, ponieważ można to zrobić dopiero zmieniając ustawienia konta. Ale wiadomo – nie jest to rzecz najważniejsza.

Dla mojego męża Faktura XL była programem najprostszym w obsłudze ze wszystkich testowanych. Głównie dlatego, że pierwszy ekran, jaki zobaczył, miał bardzo wyraźne „przyciski” z opisanymi wzorami faktur, więc nie musiał już dodatkowo rozwijać żadnej listy i nad niczym się zastanawiać.

ifirma

Ostatnią testowaliśmy ifirmę.

Według mnie to nie jest dobry program dla osoby początkującej. Powiem więcej, nawet osobę obytą z tematem fakturowania może wyprowadzić z równowagi.

Dla mnie jest mało intuicyjny i mało czytelny. Pulpit jest przeładowany opcjami, przez co trudno znaleźć tę właściwą. Mojego męża tak zirytował, że nie wystawił w nim żadnej faktury. A czy łatwo zmienić szablon, numerację lub logo? Trzy razy „nie”.

Dlatego nie polecam go jako programu do wystawiania faktur, tym bardziej, że w darmowej wersji mamy limit 3 dokumentów miesięcznie.

Inne wg mnie przydatne opcje w darmowych wersjach opisanych programów

porównanie

* standardowa faktura VAT, faktura bez VAT, faktura zaliczkowa i końcowa, faktura „odwrotne obciążenie”, faktura WDT, faktura eksportowa, faktura korygująca, faktura proforma, nota korygująca, faktura VAT-marża

** zapłacona, zapłacona częściowo, do zapłaty

*** Fakturownia (Shoplo, WooCommerece, Shoper, PrestaShop, Selly, Siteor, Shopify, Allegro, CS-Cart)

Podsumowując

Zarówno Faktura XL jak i Fakturownia są programami przyjaznymi i łatwymi w obsłudze i mają wzory wszystkich niezbędnych faktur. Faktura XL wygrywa z Fakturownią limitem darmowych dokumentów, które możemy wystawić w ciągu miesiąca. Fakturownia natomiast wygrywa z Fakturą XL pod względem możliwości integracji ze sklepem internetowym. A ifirma… pozostawiam bez komentarza.

kobieca firma

P.S. Zapraszam Ciebie na mój profil na IG https://www.instagram.com/kobiecafirma/ – tam znajdziesz więcej przydatnych informacji i więcej mnie „zza kulis”.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.